Декоративні рушники — іджіяри з вишитим і тканим орнаментом. Колірна гамма орнаментальної форми.

Декоративні рушники - іджіяри з вишитим і тканим орнаментом.

АНОТАЦІЯ: У статті розглянуто аналіз кольорової гами орнаментальної форми декоративних рушників — іджіярів з вишитим і тканим орнаментом. Проаналізовано традиції ткацтва і вишивки, як  неодмінний атрибут домашнього побуту, національного костюма і релігійних обрядів кримських татар.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: іджіяри, декоративно-прикладне мистецтво, символіка, орнамент, колір, колірна гамма.

SUMMARY: In the article the analysis of colors ornamental forms of decorative towels — idzhiyariv with embroidered and woven patterns.  Analyzes the tradition of weaving and embroidery, as indispensable attribute of household, national costumes and religious rites of the Crimean Tatars.

KEYWORDS: idzhiyari, arts and crafts, symbols, designs, color, colors.

 

Постановка проблеми. Вишивка традиційно була одним з найпоширеніших і розвинених видів декоративно-прикладного мистецтва кримських татар. Ще в середні віки існували професійні цехові об’єднання вишивальників «кезаджей», в яких вишивкою займалися чоловіки. Ці цехи працювали на замовлення ханського двору, знаті і духівництва; поставляли свою продукцію в країни Середземномор’я, Малу Азію та Росію. Цехові організації були в кожному великому місті Криму — у Феодосії (Кафа), Євпаторії (Кезлев), Білогірську (Карасубазар), Бахчисараї. Однак найбільш масового розмаху вишивка як форма домашнього рукоділля придбала в народному середовищі, і займалися нею в основному жінки.

Стале збереження традицій ткацтва і вишивки було обумовлено тим, що орнаментовані тканини були неодмінним атрибутом домашнього побуту, національного костюма і релігійних обрядів (заручення, весілля і т.п.). В кінці XIX — початку XX ст. широке побутування мали такі вироби, як білі домоткані покривала, скатертини, серветки, головні шарфи-накидки («марама», «шербенті»). Ці вироби становили неодмінну частину приданого нареченої.

Метою статті є аналіз колірної гами орнаментальної форми декоративних рушників — іджіярів з вишитим і тканим орнаментом.

Виклад основного матеріалу. У фондах Ялтинського державного об’єднаного історико-літературного музею зберігається колекція кримськотатарських тканин – близько тисячі одиниць. Значну частину її складають декоративні рушники — іджіяри з тканим і вишитим орнаментом. Іджіяри — назва втраченої на сьогодні різновиди декоративних кримськотатарських рушників, які з часом стали називати по технічному виду виконання орнаменту «кибриз», «Тахтали» і т.д. [1., с. 211- 222]. Іджіяр сходить до арабського, має значення «плата, плата за наймання, бути корисним» [2., с. 32 — 47].

Стале збереження традицій ткацтва і вишивки було обумовлено тим, що орнаментовані тканини були неодмінним атрибутом домашнього побуту, національного костюма і релігійних обрядів (заручення, весілля і т.п.). В кінці XIX — початку XX ст. широке побутування мали такі вироби, як білі домоткані покривала, скатертини, серветки, головні шарфи-накидки («марама», «шербенті»). Ці вироби становили неодмінну частину приданого нареченої.

Декоративні рушники широко використовувались у побуті. У будинку південнобережного кримського татарина вони прикрашали полиці з посудом в кухні, в будинку заможного кримського татарина ними прикрашали стелю в парадній кімнаті або спальні. Так само іджіяри входили до складу приданого нареченої, яке починали готувати з дня народження дівчинки. Не випадково на Південному березі Криму у кримських татар існувала прислів’я: «Дочка нехай буде в колисці, а придане в скрині» [3., с. 378 — 392]. Багата наречена в селах Ялтинського району повинна була мати в складі приданого 400-500 декоративних рушників, бідна — 200-300 [4., с. 19 — 20].

До заручин наречена повинна була власноруч вишити сріблом учкур (пояс-шнур для чоловічих шаровар, підноситься під час сватання), тізбез (рушник, який вживається нареченим для обмивання ніг), ємені (носовичок), два кисе (кисети для тютюну для нареченого і подарунків почесним гостям), маленький кисет, обшитий срібною тасьмою (шерстю), на дно якого пришивалося дрібне золото (нусфіс), носовичок для нареченого, також вишитий по кутах сріблом або кольоровими нитками (жовтий, чорний, червоний, синій) і чорапбав (підв’язки для чоловічих панчіх).

Данних предметів могло бути і більше, до них, наприклад, додавалася пара шовкового білизни (тюб-антер), сорочка (чегре кольмек), шкарпетки (чорап), футляр для годинника (саат-кап), вишиті диванні подушки для парадної кімнати (дувар ястик). Рукоділлям нареченої обдаровувалась як нова рідня, так і почесні гості, переможці весільних скачок. Перед весіллям у нареченої в будинку під музику проходила церемонія розвішування приданого: в центрі кімнати під стелею кріпився обруч, від якого радіально розходилися мотузки з розвішаним рукоділлям, приготованим нареченою. Потім ці предмети загортали в вузол (бокча), також вишитий по кутах сріблом.

Основою для іджіярів служила атма — проста гладка тканина або тканина в смужку. Тканий орнамент на іджіярах виконувався різними технічними видами: к’ибриз атма, Тахтали, тепелі. Якщо перші два види описані дослідниками (П.Я.Чепуріна, С.Р.Ізідінова), то технічний вид «тепелі» з невідомих поки причин описаний не був. Цей технічний вид був виявлений в процесі вивчення книг — надходжень колишнього східного музею міста Ялти і фотонегативів на склі, на яких відображено фрагменти експозиції цього музею. В експлікації до цієї техніки було написано: «Техніка Тепелена. Кольорові нитки тонкі, близько прилягають один до одного і дають густий, насичений двосторонній узор. Вживалися для носильних речей і декоративних тканин на Південному березі і в Гірському Криму».

Орнамент виконаний технічним видом «тепелі», уточнив з використанням 3-4 кольорових утков. Колірна гамма — поєднання чорного, білого, червоного, помаранчевого кольорів — традиційна для кримськотатарського візерункового ткацтва. Іноді зустрічається використання ниток зеленого, синього, сірого кольорів. На деяких іджіярах колір від кольору відділяється отвором «чільтер», як на іджіярах в техніці «к’ибриз атма». Але відмінністю технічного виду «тепелі» від виду «к’ибриз атма» є те, що орнамент в техніці «тепелі» виконувати не разом, його елементи розділені простими нитками основи і качка. Це робить його близьким до технічного увазі «Тахтали». Можно припустити, що технічний вид «тепелі» об’єднал певною мірою прийоми технічних видів «к’ибриз атма» і «Тахтали». Це простежується і в орнаментальних формах, основу яких складають геометричні символи: ромб, квадрат, трикутник, горизонтальні, вертикальні, ламані лінії. Комбінуючи ці основні елементи, ткач створював складні орнаментальні композиції.

Найчастіше в тканих орнаментах зустрічається ромб. Кримські татари досить рідко використовували літературне назву ромба «ешкенар», «Меінов» [5., с. 22-29]. Найчастіше ромб називали словом «Кобеко», що означає «пуп, пупок, серцевина (плода), центр, прикраса в середині стелі, скатертини». Також ромб називали «лок’ум,» пахлава «- солодкі печива, нарізані, як правило, у вигляді ромба [6., с. 45-51]. Чотирикутник (в узагальненому вигляді) є одним з найпоширеніших міфопоетичних символів. Він співвідноситься з горизонтальною площиною древа світового, чином ідеально стійкої структури , що інтегрує в собі основні параметри Космосу. Також він стимулює число чотири, рівність, простоту, порядок, правоту, істину, справедливість, мудрість, честь, землю і т.д. [7., с. 110-112]. На кримськотатарських іджіярах з тканим орнаментом часто зустрічається ромб з відростками. Такі ромби зустрічаються на туркменських і кавказьких килимах, на Кавказі такий мотив носив назву тарантула [8., с. 68-101].

У кримських татар на іджіярах трикутник носить назву «учк’ош». Як геометричний символ він співвідноситься з плодоносною силою землі, шлюбом, безпечністю, полум’ям, главою Бога, Трійцею, числом три, стабільністю. Має значення і розташування трикутника. Так, наприклад, трикутник вершиною вниз і трикутник вершиною вгору символізують відповідно жіночий і чоловічий принцип [9., с. 45-51].

З ліній найчастіше в орнаментальних формах зустрічаються прямі, похилі, що утворюють іноді хрест, ламані і ін. З ламаних ліній перевага віддавалася «меандр», який кримські татари, які живуть між Судаком і Ускут, називали «крутиться вода» [10., с. 2-16]. Меандр (спочатку назва річки в Малій Азії, згідно з міфом, пересохлої при наближенні до Землі Сонячної колісниці Фаетона і відомої своєю звивистістю) символізує відсутність початку і кінця, вічність.

Відомо, що одна з мети прикраси речей — надання їм особливої ​​сили. Властивості речей (в тому числі і практичні) безпосередньо залежать від того, що на них зображено або що вони самі з себе зображають. Саме з цієї причини оформлення речей було прагматичним і не допускало ніякої фантазії [11., с. 24-40].

Очевидно, що деякі основні орнаментальні форми, що зустрічаються в візерунковому кримськотатарського ткацтві, були тамга. Деякі з них мають схожість з кримськотатарськими тамга, опублікованими О. Акчокракли в 1927 році [12., с. 228-230], а також зі знаками середньовічного Криму.

Різноманіття знаків, що з’являються як тамга, пояснюється тим, що на певному етапі людина брала своїм знаком зображення одного з предметів побуту, з яким він був тісно пов’язаний і від якого залежало його благополуччя [13., с. 483-493].

З часом значення символіки було забуто і ткач давав волю своїй фантазії, даючи назву орнаментальним формам, наприклад, «тавук аякь», «Ешиль кадем пармакь» тa ін. [14., с. 493-501]. Колекція кримськотатарських тканин ягоілм дає можливість подальшого вивчення технічного виду «тепелі, інших видів кримськотатарського візерункового ткацтва, різноманіття орнаментальних форм. Все це повинно, на наш погляд, сприятиме відродженню кращого (за визначенням М. Я. Гінзбурга) з ветвeй кримськотатарського творчості — декоративного мистецтва, щоб воно не стало прекрасним, але недосяжним минулим.

Висновки.

Підводячи підсумок вищевикладеного, можно зробити висновок, що розгляд  декоративних рушників — іджіярів з вишитим і тканим орнаментом та  колірна гамма орнаментальної форми  з різних точок зору: особливостей складу, крою елементів, техніки шиття, орнаментики, підбору кольорової гами, матеріалу і специфіки прийомів ткацтва дозволяє більш детально відтворити і вивчити традиційну вишивку, як одну з найпоширеніших і розвинених видів декоративно-прикладного мистецтва кримських татар. Вивчаючи зміни всіх цих моментів в часі, ми отримуємо великі можливості для відновлення шляхів формування всього етносу. В цьому велику допомогу нам може надати дослідження етимології термінів, що визначають деталі декоративних рушників — іджіярів. Всі ці відомості допоможуть заповнити прогалини, що існують в історії вивчення кримськотатарського етносу. Крім того, вивчення декоративних рушників — іджіярів з вишитим і тканим орнаментом кримських татар може допомогти в дослідженні етнокультурних процесів, що відбувалися і за межами Криму.

 

Список джерел та літератури:

 1. Айбабин А.И., Герцен А.Г., Храпунов И.Н. Основные проблемы этнической истории Крыма (Пленарный доклад на конференции «Проблемы истории Крыма». Симферополь. 1991 г.) / А.И. Айбабин – Симферополь, МАИЭТ, вып. Ш,1993. – С. 211 — 222.
 2. Акчокраклы О. Татарские тамги в Крыму/ О. Акчокраклы –Известия Крымского ПДЫ,т. 1, 1927. – С. 32 -
 3. Акчурина-Муфтиева Н.М. Декоративно — прикладное искусство крымских татар XV — первой половины ХХ вв.: (Этапы развития, типология, стилистика, художественные особенности)/ Н.М. Акчурина-Муфтиева –КИПУ, Ин-т искусствоведения, фольклористики и этнологии им. М. Рыльского НАН Укр.; Отв. за вып. Н.Р. Караманов. – Симферополь: ОАО «Симфероп. гор. тип.» (СГТ), 2008. – С. 378 -
 4. Акчурина-Муфтиева Н.М. Терминологический словарь крымскотатарского декоративно-прикладного искусства / Н.М. Акчурина-Муфтиева – Респ. высш. учеб. заведение «КИПУ, Ин-т искусства, фольклористики и этимологии НАН Украины» – Симферополь : Крымучпедгиз, 2007. – С. 19 — 20.
 5. Акчурина-Муфтиева Н.М. Каменная пластика: Крымскотатарские надгробия XIII-XIX ст. / Н.М. Акчурина-Муфтиева – Qasevet, — №32, 2007. – С. 22 — 29.
 6. Акчуріна-Муфтієва Н.М. Кримськотатарські традиції спорудження фонтанів у Криму / Н.М. Акчуріна-Муфтієва  –  Східний світ, №2. 2007. – С. 45-51.
 7. Асанова Д., Эмирусеинова З. Декоративное искусство: ткачество, орнамент, вышивка / Д. Асанова –  Очерки истории и культуры крымских татар. – Симферополь : Крымучпедгиз, 2005. – С. 110-112.
 8. Байбурин А.К. Семиотические аспекты функционирования вещей. / А.К. Байбурин – Этнографическое изучение знаковых средств культуры: Сборник статей. Л.,1989. – С. 68-101.
 9. Драчун В.С. Системы знаков Северного Причерноморья. / В.С. Драчун – Киев, Наукова думка, 1975. – С. 45-51.
 10. Заатов И.А. Формирование и развитие крымскотатарского декоративно-прикладного искусства / И.А. Заатов – Qasevet, — №1(29). 2002. – С. 2-16.
 11. Изидинова С.Р. Об искусстве орнаментального тканья крымских татар. / С.Р. Изидинова – Севастополь: СО «ЭКОСИ – Гирофизика», 1995. – С. 24-40.
 12. Каралезли Х. Старинный обычай татарского венчания и свадьбы в деревнях Дерекой, Аи-Василь и Аутка Ялтинского района / Х. Каралезли –Казань, 1992. – С. 228 — 230.
 13. Чепурина П.Я. Орнаментное тканье крымских татар. Крымские татары: хрестоматия по этнической истории и традиционной культуре. / П.Я. Чепурина – Симферополь: Доля, 2005. – С. 483-493.
 14. Чепурина П.Я. Орнаментное шитье Крыма. Крымские татары: хрестоматия по этнической истории и традиционной культуре. / П.Я. Чепурина – Симферополь: Доля , 2005. — С. 493-501.

Поделиться публикацией

203 Просмотров